Bishop Thomas Gumbleton

Bishop Thomas GumbletonThe Most Rev. Thomas J. Gumbleton was ordained as auxiliary bishop under Cardinal John Dearden on May 1, 1968. Bishop Gumbleton served as auxiliary bishop of the Archdiocese of Detroit for nearly 40 years before retiring from active ministry in 2006.

Previous to retirement, Bishop Gumbleton spent much time promoting peaceful political causes through his affiliation with organizations like Pax Christi USA, a Catholic peace movement, for which he was the founding president. He served several chancery posts, including as vicar general for the archdiocese under Cardinal Dearden.

Bishop Gumbleton was born in Detroit where he served as pastor of numerous parishes; most notably, at St. Leo Parish in Detroit between 1983 and 2007. He was ordained a priest in 1956.

Born: Jan. 26, 1930 (Detroit, Michigan)
Ordained Detroit Priest: June 2, 1956
Appointed Auxiliary Bishop of Detroit and Titular Bishop of Ululi: March 8, 1968
Ordained Auxiliary Bishop of Detroit: May 1, 1968
Resigned: Jan. 21, 2006